12 Eylül 2014 Cuma

Yazı Evi’nin yeni yazarlık atölyeleri

Yeni yazarlık atölyeleri keşfetmeye ne dersiniz? Fantastik romandan fotoromana, hayalet yazarlıktan yazıyla terapiye, çizgi romandan tiyatro oyunu yazmaya kadar pek çok atölye ile sizi tanıştıracağım. Hazır mısınız? :)

Yeni yazarlık atölyeleri
Yaratıcı yazarlık atölyeleri arasında ayrı bir yeri olan Yeşim Cimcoz Yazı Evi, sonbaharı yeni atölyeleri ile karşılıyor. 15 Eylül'den itibaren açılacak olan atölyelerden 12’si yeni olmak üzere Yazı Evi’nde toplam 32 atölye bulunuyor. Edebiyatın hemen her türünde bir yazarlık atölyesi bulunan Yazı Evi’nde yeni açılan atölyeler ve onlar hakkında kısa bilgiler şöyle;

Fantastik Roman Atölyesi
Fantastik edebiyat tutkunlarına ve bu türde yazmak isteyenlere için kurgulanmış Fantastik Roman Atölyesi 4 hafta, haftada bir gün ve günde 2 saat olarak kurgulanmış. Fantastik edebiyat üzerine eser veren 4 yazar (Kutlukhan Kutlu, Yiğit Değer, Barış Müstecaplıoğlu, Hakan Bıçakçı) her hafta bir konu üzerine fantastik roman yazımı hakkında uygulamalı olarak bilgi veriyor. Fantazya ve Bilim Kurgu Sanatları Derneği (FABİSAD) üyeleri olan yazarların her hafta fantastik roman yazımının bir bölümünü anlatıyor.

Hayalet Yazarlık Atölyesi
Kendisi de bir hayalet yazar olan Füsun Çetinel yönetimindeki atölye kitap yazmak isteyen ancak yeterli donanıma sahip olamayanlara yazarlık yapacak kişilere hayalet yazarlık eğitimi veriyor.
Atölye bağımsız bir yazarlara, hayalet yazarak para kazanma yollarını anlatıyor. Ayrıca iyi bir okuyucuysanız, yazmayı seviyorsanız, cümleleriniz akıcı ve noktalama işaretleriniz yerindeyse, yazım hataları yapmıyorsanız, insan ilişkileriniz, gözlemleriniz kuvvetliyse, yeterli çalışma ve sabırla bu tür kişilere de hayalet yazarlık yapabilme yetisi kazandırıyor.

Yazının Gözü Yazarlık Atölyesi
Yazar Gönül Kıvılcım rehberliğindeki atölye yazının arka bahçesine keyifli bir yolculuğa çağırıyor sizi. Atölyede öykü ve romanlardan örneklerle yazının peyzajını, sözcüklerle ilişkimizi, edebiyatın olmazsa olmazları olan“dil duygusu”nu, “olay örgüsü”nü, “yazının gözü” gibi kavramları masaya yatırılıyor.

Yazıyla Terapi Atölyesi
Yazının iyileştirici yönüne odaklanan atölyede edebi bir eser çıkartma derdi yok. Atölyede kişinin sesinizi duyması, yazarak iyileştirmesi, yazdıklarını paylaşarak çoğalması, dengeye gelmesi hedefleniyor. Farklı bir tarzı olan atölyenin hayatınıza farklı bir anlam katacağını düşünüyorum.

Oyun Parkı Yazarlık Atölyesi
Yazar Nalan Barbarosoğlu yönetimindeki bu sıra dışı atölyede radyo ve tiyatro oyunu yazmanın tekniklerini, ruhunu deneyimleyeceksiniz. Oyun Parkı Yazarlık Atölyesi, radyo ve tiyatro oyunu sevenlere, beğeni ile izledikleri, dinledikleri oyunların nasıl yazıldığını anlatıyor. Bununla kalmıyor size oyun yazmanın sırlarını veriyor.

Fotoroman Atölyesi
Bir roman eşliğinde hayatınızı fotoğraflar eşliğinde tanımlamak kulağa hoş geliyor. Yalçın Savuran yönetimindeki Fotoroman Atölyesi’nde Italo Calvino’nun Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu kitabı içindeki 10 roman başlangıcı katılımcılara yol gösteriyor. Bu roman başlangıçları eşliğinde hayatınızı fotoğraflandırıyorsunuz.

Çizgi Roman Atölyesi
Bu atölyeyi hiçbir yerde bulamazsınız. Çizgi roman yapmak isteyenler için çok özel bu atölyede öykü oluşturma, karakter oluşturma, çizgi roman senaryosu yazma, kompozisyon oluşturma ve eskiz oluşturma, çizim, balon ve metin kutularını yerleştirme gibi konular işleniyor.

Blog Yazarlığına Giriş Atölyesi
Mevcut blogu olup yazma konusunda sıkıntı çeken kişilerin ya da blog yazmak isteyen ancak blog yazısı nasıl yazılır bilmeyen insanlara göre kurgulanmış bir atölye. Uygulamalı bir atölye olan Blog Yazarlığı’nda blog yazısı yazmanın tekniklerini öğrenecek ve düşüncelerinizi, duygularınızı, anılarınızı ve yaşanmışlıklarınızı ilgi çekici yazılar haline getirmeyi deneyimleyeceksiniz.

Yazı Evi'nin yeni yazarlık atölyelerini buradan inceleyebilirsiniz.

0 yorum:

Yorum Gönder

BlogOkulu Gadgets